Sjælland Rundt 2015

Helsingør Sejlklub

Endelig Resultatliste

Helsingør - 1 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 25/06/2015@12:00:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. Delt.nr. Start Løb Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Status Finish Elapsed Corrected Notes
1 3 1 1 JOD 35 SWE15004 Spindrift Paul Gaskell-Brown RJK 1.301 Singlehanded 27/06/2015@20:33:24 2:0:33:24 2:15:10:20 -8tim
2 5 1 1 Scanmar 33 233 Tustinne Niels Thomsen Hou Bådelaug 1.136 Singlehanded 28/06/2015@14:25:34 2:14:25:34 2:22:54:58 -12tim
3 2 1 1 J105 452 Javelin Sebastian Larsson Trelleborgsbåtsällskap 1.319 Singlehanded 28/06/2015@02:48:21 2:6:48:21 3:0:17:20 -8tim
4 1 1 1 Grand Soleil 37BC DEN 64 Misty Thomas Braa Andersen Sejlklubben København 1.274 Singlehanded 28/06/2015@05:07:39 2:9:07:39 3:0:46:50 -8tim
5 4 1 1 One off 34 D-1034 Lipstick Erik Venøbo Bønnerup strand sejlklub 1.16 Singlehanded   DNC    
6 6 1 1 Shipman 28 4493 Aline Lars Hansen Lynæs 1.060 Singlehanded   DNF    

Helsingør - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 25/06/2015@12:00:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. Delt.nr. Start Løb Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Status Finish Elapsed Corrected Notes
1 11 1 2 Quantum Sails 45 DEN 1 Susanne Jan B. Hansen Lynetten 1.395 Twohanded 27/06/2015@04:12:06 1:16:12:06 2:8:04:53  
2 9 1 2 Banner 30 DEN 68 Delice Anders Hansen Øresunds Sejlklub Frem 1.143 Twohanded 27/06/2015@13:33:51 2:1:33:51 2:8:39:07  
3 8 1 2 Alerion Express SWE 1 Tyrik Rolf Engels Malmö segelsällskap 1.236 Twohanded 27/06/2015@12:20:13 2:0:20:13 2:11:44:40  
4 10 1 2 DS 37 DEN 11 KDY Adam Malling/Kasper Helweg KDY/ HS 1.310 Twohanded 27/06/2015@10:16:07 1:22:16:07 2:12:36:43  
5 7 1 2 Albin Delta 54 Bivian Per Dyrhof Marbæk (MSM) 1.092 Twohanded 28/06/2015@10:09:55 2:22:09:55 3:4:37:14  
6 17 1 2 Mini Transat 650 SWE 56 Atomic Leino Svensson Kristianstads SS 1.252 Twohanded 28/06/2015@03:15:05 2:15:15:05 3:7:11:27  
7 16 1 2 Mini Transat 650 SWE 437 Pinotti Sailing Michael Pinotti Malmö Segelsällskap 1.252 Twohanded   DNC    

Helsingør - 3 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 25/06/2015@12:15:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Plac. Delt.nr. Start Løb Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Status Place Notes
1 15 2 3 H-båd DEN 110 Gurli-Marie Jan Gjelstrup Larsen Hvidovre Sejlklub 1.050 Twohanded DNF  
1 14 2 3 H-båd DEN 6 Sif Jesper Andersen Køge Sejlklub 1.050 Twohanded DNF  
1 12 2 3 Aphrodite 101 DEN 323 Chelsea Jan Møller KDY 1.134 Twohanded DNF  

Helsingør - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 25/06/2015@18:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Plac. Delt.nr. Start Løb Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Status Finish Elapsed Corrected Notes
1 23 3 4 Petterson 767 161 Stig På Michael Thomsen HSK 700.4 Racing 28/06/2015@02:56:41 2:8:56:41 2:9:01:43  
2 26 3 4 Spækhugger DEN13 Hajo Anette Oldenborg Petersen Kvindelig Sejlklub 666.8 Racing 28/06/2015@05:19:06 2:11:19:06 2:13:25:06  
3 25 3 4 Spækhugger DEN 224 Talulah Tobias Dinesen Øresunds Sejlklub Frem 671.4 Racing 28/06/2015@13:04:38 2:19:04:38 2:20:54:04  
4 21 3 4 International 806 107 Chase Jeppe Dalsgaard Øresunds Sejlklub Frem 655.0 Racing   DNC    
4 18 3 4 Bandholm 27 DEN127 JOIN Svend Hillerup Hansen S/K Lynetten 669.2 Racing   DNC    
6 24 3 4 Spækhugger DEN 77 Hvalfisken Johan Riis Madsen Københavns Amatør-Sejlklub 666.8 Racing   DNF    
6 27 3 4 Spækhugger DEN 182 Samba Martin Lund Hellerup Sejlklub 666.8 Racing   DNF    
6 20 3 4 Granada 27 DEN 352 Havkatten Jacob Nørbjerg Sundet 701.8 Racing   DNF    
6 19 3 4 Beneteau first 26   Beau Bateau Christian K Pedersen Øresund Sejlklub Frem 682.6 Racing   DNF    
6 22 3 4 LA Krydser   Freja Bo Klerk S/K Lynetten 666.6 Racing   DNF    
6 30 3 4 H-Boat DEN 2 Ingeborg Frederik Giese Lynetten Sejlklub 683.2 Racing   DNF    

Helsingør - 5 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 25/06/2015@18:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Plac. Delt.nr. Start Løb Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Status Finish Elapsed Corrected Notes
1 28 3 5 BB 10 Meter DEN 42 Slipstik Michael Frank Hansen Helsingør Sejlklub 610.2 Racing 27/06/2015@21:31:56 2:3:31:56 2:9:01:42  
2 31 3 5 X79 DEN 173 Charole Allan Lester Kirkegaard PSK 634.6 Racing 28/06/2015@01:51:26 2:7:51:26 2:11:53:21  
3 32 3 5 X79 236 Berntsen Claus W Poulsen Hellerup Sejlklub 634.6 Racing 28/06/2015@03:15:41 2:9:15:41 2:13:17:36  
4 29 3 5 Express DEN 705 Moster Ulf Brandt Helsingør Sejlklub 664.6 Racing   DNC    

Helsingør - 7 Løb

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 25/06/2015@18:15:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. Delt.nr. Start Løb Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Status Finish Elapsed Corrected Notes
1 39 4 7 T-780 SWE11142 ED Jonas Lowen WBS 1.352 Cruising 27/06/2015@19:05:38 2:0:50:38 2:18:02:13  
2 38 4 7 One Off 43   Røde Orm Søren Palm Dragør 1.235 Cruising 28/06/2015@05:04:44 2:10:49:44 3:0:39:13  
3 42 4 7 X35 DEN 017 NN Søren Nygaard Sejlklubben Lynæs 1.302 Cruising 28/06/2015@04:16:09 2:10:01:09 3:3:32:27  
4 36 4 7 Hanse 400   GAGA Morten Veje Skive 1.296 Cruising   DNC    
4 37 4 7 Havkrydser XP5494 Bonito Lars Hendriksen KDY/HS 1.250 Cruising   DNC    
4 40 4 7 X 99 DEN 573 Niller Jens Haldager Sundet 1.227 Cruising   DNC    
7 34 4 7 Dehler 39 CWS DEN 26 Albedo Geert Hansen Sundby Sejlforening (SSF) 1.285 Cruising   DNF    
7 35 4 7 Dehler 41ds 5077 Detour Carsten Ingerslev Kastrup 1.342 Cruising   DNF    
7 33 4 7 Bavaria 50 B50 Somnia Lars Nielsen Korsør 1.357 Cruising   DNF    
7 41 4 7 X-102 DEN 3075 Famara Michael Weidinger Kastrup 1.186 Cruising   DNF    

Helsingør - 8 Løb

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 25/06/2015@18:30:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Plac. Delt.nr. Start Løb Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Status Finish Elapsed Corrected Notes
1 49 5 8 Comfortina 32 SWE 285 Lis af Domsten Lars Rosenqvist Domstens Båt Klubb 1,138 Cruising 28/06/2015@04:38:13 2:10:08:13 2:10:08:13  
2 52 5 8 L 29 D 70 Loa Kurt Pedersen Langelinie Bådelaug 1.094 Cruising 28/06/2015@05:32:31 2:11:02:31 2:16:35:31  
3 55 5 8 Solus Alta 17 Gutte Bjarne Stender SSF 1.141 Cruising 28/06/2015@04:46:55 2:10:16:55 2:18:29:59  
4 13 5 8 Corsair Dash DEN 750 Perle II Sven Møller Lynetten 1.525 Cruising   DNF    
4 45 5 8 Banner 33 family   Moderskibet Níchlas Rasmusen Søspejdernes sejlforening 1.156 Cruising   DNF    
4 48 5 8 Bavaria 33 DEN 302 Mini Lars Petersen Lynæs 1.116 Cruising   DNF    
4 47 5 8 Bavaria 33 506 Argo Johnnie Rørvig K.A.S. 1.116 Cruising   DNF    
4 46 5 8 Bavaria 32 B-32 Betty Blue Martin Ottesen Køge 1.157 Cruising   DNF    
4 54 5 8 Polaris Drabant 26   EM-MA Kim Sandeman KTF 1.044 Cruising   DNF    
4 56 5 8 Sun Odyssey 29.2 DEN 574 Smila Kai Larsen Greve Sejlklub 1.015 Cruising   DNF    
4 44 5 8 Ballad DEN 315 Philippa Michael Christensen Nivå 1.092 Cruising   DNF    
4 51 5 8 Hanse 320   Futte Jesper Forman Hersbro Roret 1.125 Cruising   DNF    
4 50 5 8 Erria 25 DEN 25 Audrey Kristian Lykkestrand BSS 1.045 Cruising   DNF    
4 43 5 8 Ballad 456 Nausicaa Jens Christian Storgaard Holbæk 1.092 Cruising   DNF    
4 53 5 8 Maxi 95 865 Mathilda Bent Kragelund Jyllinge 1.066 Cruising   DNF    

Helsingør - 11 Løb

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 25/06/2015@18:45:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. Delt.nr. Start Løb Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Status Finish Elapsed Corrected Notes
1 58 6 11 First 31.7 DEN 1086 L'eclair Niels Seneca Bang Nivå Bådelaug 602.0 Racing 28/06/2015@05:11:32 2:10:26:32 2:16:50:46  
2 61 6 11 S-30 DEN 205 Dopff Anders vognsen Dragør sejlklub 598.8 Racing 28/06/2015@05:01:21 2:10:16:21 2:16:52:54  
3 59 6 11 Impala 33 DEN 10 Nanna Henning Poulsen Dragør 598.8 Racing 28/06/2015@05:25:00 2:10:40:00 2:17:16:33  
4 60 6 11 Molich X DEN 39 Solong Knud Thybo Langelinie 567.4 Racing 28/06/2015@04:30:30 2:9:45:30 2:18:22:56  
5 57 6 11 Cyclades 39.3 SWE 299 Comfort Queen Peter Malmquist FBK 585,0 Racing 28/06/2015@08:20:32 2:13:35:32 2:21:05:13  

Helsingør - 12 Løb

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 25/06/2015@18:45:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. Delt.nr. Start Løb Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Status Finish Elapsed Corrected Notes
1 62 6 12 Athena 34 DEN 58 Heureka Niels Kjøng Hellerup 614.4 Racing 28/06/2015@05:11:13 2:10:26:13 2:16:02:42  
2 71 6 12 X 342 DEN 37 Pretty Flamingo Fl. Sejr Hansen Øresundets Sejlklub Frem 601.4 Racing 28/06/2015@04:59:37 2:10:14:37 2:16:41:09  
3 63 6 12 Comfortina 32 DEN 244 Mañana Bjarne Nielsen Rungsted sejlklub 630.0 Racing 28/06/2015@08:15:21 2:13:30:21 2:18:06:47  
4 67 6 12 X 302 DEN 9 Najaden Henrik Jessen Hellerup Sejlklub 613.8 Racing 28/06/2015@08:00:56 2:13:15:56 2:18:54:44  
5 66 6 12 Thurø 33 DEN 1058 Silke Philip Haim Hornbæk 630.4 Racing 28/06/2015@09:25:51 2:14:40:51 2:19:15:44  
6 65 6 12 Hinrichsen 34 DEN 671 Miss Molly Michael Borremose FREM 614.0 Racing 28/06/2015@16:08:58 2:21:23:58 3:3:02:00  
7 64 6 12 Granada 375 DEN 31 Gyngehesten Johnny Klindt Jacobsen Holbæk Sejlklub 612.0 Racing   DNF    

Helsingør - 13 Løb

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 25/06/2015@18:45:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. Delt.nr. Start Løb Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Status Finish Elapsed Corrected Notes
1 68 6 13 Dehler 34SV SWE 43 Grynet Anders Nilsson MSS 565.2 Racing 27/06/2015@19:42:23 2:0:57:23 2:9:43:18  
2 70 6 13 Omega 42 DEN 302 Pingvino H. P Johansen Dragør 567.6 Racing 27/06/2015@20:20:19 2:1:35:19 2:10:11:59  
3 72 6 13 X-332 DEN 30 Peter Henriette Agersnap Sejlklubben Syvstjernen 576.4 Racing 28/06/2015@05:21:56 2:10:36:56 2:18:39:43  
4 69 6 13 Elan 340 DEN 210 Ida Henning Larsen Frederikshavn Sejlklub 584.2 Racing 28/06/2015@07:49:42 2:13:04:42 2:20:37:28  
5 74 6 13 Yawl Y 102 Thyra Christian Egeris Andersen Søværnet 527.0 Racing 28/06/2015@04:44:13 2:9:59:13 2:21:12:12  
6 73 6 13 X34 DEN 101 Qmax Kim Olsen Kolding Sejlklub 577.6 Racing   DNF    

Helsingør - 14 Løb

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 25/06/2015@18:45:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. Delt.nr. Start Løb Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Status Finish Elapsed Corrected Notes
1 80 6 14 Kracer 40r SWE-9139 Krackemut Anders Hansen Malmö Segelsällskap 522.2 Racing 27/06/2015@15:56:45 1:21:11:45 2:8:43:13  
2 82 6 14 X-119 SWE 7 Carmen Göran Wiking LBS 548.6 Racing 27/06/2015@18:03:03 1:23:18:03 2:9:07:52  
3 77 6 14 Carbon 40 1 Carbon 40 Jann Klausen SGS 528.8 Racing 27/06/2015@16:47:19 1:22:02:19 2:9:08:22  
4 91 6 14 Xp 44 DEN 201 Stony VII Steen Toftebjerg KDY/NSK 512.0 Racing 27/06/2015@16:08:31 1:21:23:31 2:9:34:15  
5 85 6 14 x-46 DEN 46 Freedom Jacob Pociot Hornbæk Sejlklub / KDY 509.8 Racing 27/06/2015@16:01:58 1:21:16:58 2:9:36:10  
6 84 6 14 X40 DEN 249 Safran Mads Elleskov Has 541.6 Racing 27/06/2015@18:20:07 1:23:35:07 2:9:51:53  
7 79 6 14 J/111 SWE 69 Blur Peter Gustafsson SS Viken Ägir 516.6 Racing 27/06/2015@16:46:00 1:22:01:00 2:9:54:01  
8 75 6 14 Arcona 430 DEN 45 Sirenita Carsten Dilling KDY 510.4 Racing 27/06/2015@17:39:12 1:22:54:12 2:11:11:05  
9 83 6 14 X-35 DEN 179 Viatempo Jan Madsen Helsingør Sejlklub (HYC) 548.6 Racing 27/06/2015@21:06:42 2:2:21:42 2:12:11:31  
10 76 6 14 Arcona 430 DEN 46 Mermaiden Jens Munch-Hansen KDY 510.0 Racing 27/06/2015@19:34:32 2:0:49:32 2:13:07:58  
11 81 6 14 X 37 DEN 37 X-ride Jens Kristian Pedersen Hornbæk/KDY 554.6 Racing   DNC    
12 78 6 14 IMX38 5325 Glomaris Niels Ammendrup KDY 546.0 Racing   DNF    

Helsingør - 15 Løb

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 25/06/2015@18:45:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. Delt.nr. Start Løb Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Status Finish Elapsed Corrected Notes
1 90 6 15 Swan45 DEN 9503 Tarok 7 Erik Berth KDY 488.2 Racing 27/06/2015@14:01:32 1:19:16:32 2:8:58:54  
2 86 6 15 Farr40 DEN1 Siteimprove Sailings Team - APM Chris Nørgaard KDY 488.2 Racing 27/06/2015@15:53:19 1:21:08:19 2:10:50:41  
3 88 6 15 Oyster One-Off 46 DEN 4321 Essex Girl Jan Olesen Gilleleje 479 Racing 27/06/2015@15:30:27 1:20:45:27 2:11:03:14  
4 87 6 15 Farr40 DEN 2 MMM Martin Skøtt KDY 488.4 Racing 27/06/2015@17:42:17 1:22:57:17 2:12:38:52  
5 89 6 15 Sunfast 3600 SWE 11131 La Primera Peter Lundgren Stenungsunds SS 531.8 Racing 27/06/2015@20:29:52 2:1:44:52 2:12:39:22  

Helsingør - 16 Løb

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 25/06/2015@18:45:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. Delt.nr. Start Løb Bådtype Sejlnummer BaadNavn PersonNavn KlubNavn Mål Status Finish Elapsed Corrected Notes
1 92 6 16 One Ton GER 443 Universitas Hauke Sponholz ASVzR 604.8 ORCi Racing 28/06/2015@03:40:37 2:8:55:37 2:15:09:04  

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish

www.hyc.dk
mail@helsingorsejlklub.dk

www.sjaellandrundt.dk
srrmail@sjaellandrundt.dk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com